Още на първото си заседание социалната парламентарна комисия в 50-ото Народно събрание обсъди предложението на ГЕРБ-СДС за промени в Кодекса за социално осигуряване.
Да има еднакъв ред за определяне на размера на паричното обезщетение за безработица за лицата с осигуряване само в България и за тези, които са с осигуряване и в България, и в държава членка на Европейския съюз (ЕС).
Това приеха днес (2 август) депутатите с подкрепа на второ четене на проект за допълнение на Кодекса за социално осигуряване, предвиждащ промени в начина на определяне на паричните обезщетения за безработица.
Целта на промените е намаляване на злоупотребите и осигуряване на справедливост при отпускането на обезщетенията за безработица според мотивите на вносителите – Деница Сачева и група народни представители от ГЕРБ.
Край на "френската безработица"
С поправките на практика се слага край на така наречената "френска безработица" - схема, която съгласно европейски регламент даваше легална възможност за кратък период работа в държава членка на Европейския съюз да се получава максимално обезщетение за безработица у нас. Всъщност, оказва се, че това е проблем не само в България, но в целия европейски съюз.
С внесения от Деница Сачева и депутати от ГЕРБ проектКодекса за социално осигуряване се въвежда еднакъв ред за определяне на обезщетението за безработица за хората, които са се осигурявали само в България и за тези с осигуряване и в страната ни, и в друга държава членка на ЕС. Предложението е при определянето на обезщетението да се вземат предвид всички доходи за 24 месеца назад, включително тези от България, а не само доходите от последната работа в чужбина.
Предишни изявления на лица от администрацията на социалното министерство бяха в насока, че всичко това е по европейски регламент и че трябва да се търси промяна на европейското законодателство. Как сега ГЕРБ и НС са решили проблема само с промени в българските закони, не става съвсем ясно. Бизнеси и работодателски организации в България също се оплакваха от възможността, който този европейски регламент даваше на положилите труд в Франция българи, като подчертаваха, че това допринася и за недостига на работна ръка в България.
Вносителите от ГЕРБ посочват в мотивите си, че целта е да се осигури справедливост, както и намаляване на злоупотребите.
Известно е, че през 12 годишното си управление на страната партия ГЕРБ многократно се опитваше да спестява пари в държавния бюджет, чрез различни ограничения за изчисляване периода и размера на майчинските помощи при раждане на дете за първата и/или втората година, които довеждаха до намаляване на размера на обезщетенията.
Мотото и слоганите на партия ГЕРБ на различните избори бяха: "Повече за хората тук", "Работа, работа, работа", "Работим в интерес на гражданите", "Ред в хаоса", "Европа ни чува", "Градим България", "Имаме воля", "България няма време за губене", "Стабилна България! Време е" и т.н.
Ироничното е, че през последните 10 години от управлението на ГЕРБ, ЕК атакува София с непрестанни критични и на моменти унищожителни доклади, в които неизменно констатира "липсата на резултати в битката с корупцията". Това не можеше да съкруши волята на ГЕРБ да продължава по същия начин, приспивайки Брюксел с увещанията, че критиките са градивни и положителни и че в България имало само "усещане за корупция". И така години наред, България не просто не се справи с корупцията, а бе завладяна от нея, както показаха и санкциите на САЩ по закона "Магнитски" – най-мащабните досега в историята му.
След парламентарните избори от 9.ти юни, Парламентът отхвърли поредния опит на ГЕРБ да състави правителство с участието на доста от старите си министри и с подкрепата на Пеевски.